නොවැම්බර් 07 වෙනිදා සත්ව ගාතනය සදහා රජයේ හා බැංකු නිවාඩුවකි

පාපතර ක්‍රෑර, නින්දිත මුසල්මානුවන්ගේ “Festival of Sacrifice”හෙවත් Eid ul-Adha හෙට ( නොවැම්බර් 07 වෙනිදා ) දිනෙන් ආරම්භ වන්නේ සිංහල බෞද්ධ රටේ සත්ව අවිහිංසාවාදයට මෑත ඉතිහාසයේ එල්ලවූ අති දරුණුම ප්‍රහාරය දීගෙනය. රජයේ හා බැංකු නිවාඩුවක් නොවන හෙට දිනය ( නොවැම්බර් 07 වෙනිදා ) , රටේ ජනගහනයෙන් 7% වූ මුස්ලමානුවන් විසින් කල ඉල්ලීමට අනුව නිවාඩුවක් බවට පත්වී ඇත.ධර්ම ද්වීපයේ එසේ කැලැන්ඩරයේ පවා නොතිබූ නිවාඩුවක් අහසින් කඩා පාත්වූයේ කිනම් හෝ පුණ්‍ය ක්‍රියාවක් සඳහාද?. කිසිසේත් නැත. සහගහන අපරාධ මාලාවක ආරම්භක දිනය උත්සව ශ්‍රීයෙන් සටහන් කරනු පිණිසය. මේ ආර්ම්භක දිනයේදී, ලංකාව වටා මුස්ලිමුන් උදෑසන මිථ්‍යා යාඥා වලට සහභාගී වේ. ඉන්පසු එළඹෙන්නේ ලේ පිපාසිත, මාරයාගේ අවස්ථාවයි. සහභාගි වන ගෝත්‍රිකයෝ සියල්ල තමන්ට හැකි උපරිම අයුරින් අසරණ සත්ව ඝාතනයක් හෝ කීපයක් වෙනුවෙන් වෙහෙස වන්නේ එය ම්ලේච්ඡ ආගම විසින් අනිවාර්‍ය කර ඇති නිසාවෙනි. කුණු ගොඩට පොරකන කාකයන් මෙන් එම සත්ව මාංශ වලට පොරකෑම ඇරඹෙන්නේ ඉන් පසුවය. පසුදින මහා ඉහලින්, එම මස් වලින් සිය දුගඳ හමන ඉස්ලාම් සිරුරු පුරවා ගැනීම ගෝත්‍රිකයන්ගේ එකම බලාපොරොත්තුවයි. පහත දැක්වෙන්නේ එම පාපතරයන් විසින්, නොවැම්බර් 07 වෙනිදා අහිංසක සත්ව ලේ වලින් නහවා කෙළෙසීමට නියමිත මේ රන් බිමේ විවිධ ස්ථාන අතලොස්සක් හා ඒ පාපක්‍රියා වල පෙර සූදානම හෙවත් මිථ්‍යා යාඥා ආරම්භක වේලාවල්ය.

මහ ජාතිය වුවත් අපි අද පැරදී හමාරය. රජයේ සියළු සහයෝගය මෙයට ලැබෙන බව රටම දන්නා කරුණකි. කලින් ලිපියේ අග පෙන්වා දුන් පරිදි, නීතිය අතට ගැනීම හැර සිංහල බෞද්ධයාට මේ අපරාධ වලින් ගොඩ ඒමක් ගැන හිතා ගැනීමටවත් නොහැක. රට වටා පන්සල් ජාලය හා එක්වී හෝ සිංහල බෞද්ධ ගම් වශයෙන් සංවිධානය වී  හෝ රටේ පාළකයන් විසින් නොසළකා හරින මේ පාප ක්‍රියාවට වැට බැඳීම අපිට කිසිසේත් කල නොහැකි දෙයක් නොවේ. ගැටීමට අවැසි නම් එක හම්බ ගෙරි කුණාට සිංහලයෝ දහස් ගණනක් බැගින් තවමත් අපගේ ජන අනුපාතය වාසිදායක තත්වයක පවතී. එයත් වැඩි කාලයකට නොවේ. ආණ්ඩුව මන්දමානසිකත්වයෙන් හැසිරුනාට බුද්ධිමත් බෞද්ධයා එසේ විය යුතු නොවේ. බෞද්ධයා යන වචනයේ තේරුමද බුද්ධිය සොයා යන්නා බව ඔබ දන්නවාද?.
තමා අගය කරන රජයේ එම මන්දබුද්ධිකත්වය සුව කරදීමට ජනතාවට හැකි විය යුතුයි. මුසල්මානුවන් අප රවටමින් අපගේ බෙල්ල ගසා දැමීමේ උත්සාහ සියල්ල අපි සියළු ජනතාවට පෙන්වා දිය යුතුයි. මේ සමාජ පිළිකාව අන්තිම පිළිකා ශෛලය දක්වා මේ රටින් තුරන් කර තව 2500 ට දස දහසක් කල් මේ බිම උතුම් බුදු සමයට පමණක් සරු බිමක් කල යුතුයි. අන් සියළු ජාතිවල, ආගම්වල බිම් හොරුන්ට ලොව වටා මහ ගෙවල් තිබුනද, සිංහල බෞද්ධ අපිට ඇත්තේ මේ හදාගත් පැල්පත පමණක් වීම එයට හේතුවයි. ඒ තුල ඔටුවන්ට, හැඩි දෙමළ පාහරයන්ට, අන්‍යාගමික අපරාධකරුවන්ට කිසිසේත් ඉඩ නැති බව කවුරු කවුරුත් දත යුතුය.
07 වෙනිදා මේ රටේ මුසල්මානුවන් විසින් මේ සනිටුහන් කරන්නේ අන් කිසිවක් නොව සිංහල බෞද්ධයාගේ හිසට ඉස්ලාම් කඩුව යොමු කිරීමේ ක්‍රියාදාමයේ පළමු අති දැවැන්ත පියවරයි. සාමූහිකව විරුද්ධ වීමට අවකාශ නොමැති නම් සහභාගී වී නරඹන්න. ඔබගේ දරුවන්ගේ දරුවන් සිය හිස අමු අමුවේ මේ බිම් හොරුන්ගේ අසිපතින් වෙන්කරගන්නේ කෙසේදැයි සිය ජීවිත වා තලයට මුසු කරණ ඒ අසරණ සතුන් දස දහස් ගනන ඇස් ඉදිරිපිටම පෙන්වා දෙනවා ඇත.
මේ නින්දිත පාපකර්මයට විවිධ අයුරින් සහය දුන්නෝද, පහසුකම් සැලසුවෝද, මුවින් නොබැන ඉවත බලා ගත්තෝද, කුමණ හෝ විරෝධතාවක් නොදක්වන්නෝද මේ පින් බිමේ ඉපදීම මේ රටට ගසා ඇති අති දරුණුම හෙණය බව අමුතුවෙන් කිවයුතු නොවේ.

උපුටාගැනීම ධර්මද්වීපෙය් ඉරනම තුලින්

One comment on “නොවැම්බර් 07 වෙනිදා සත්ව ගාතනය සදහා රජයේ හා බැංකු නිවාඩුවකි

  1. Lakshitha on said:

    e kathawa hariyata hari, Ape ekayana aramuna viya uthte “MAGE RATA, MAGE JATIYA MAGE BUDUDAHAMAI” Me ka rekagannai ma me ran polawe BUDUNGE DESHAYE upanne. ehenam ea wenuwen divi paraduwata taba ho api negitinna ona, eath me geri deshapaluwan ha hora ganayangen api prawesam wenna ona, mokada ape SOMA HAMUDURUWANWA IDIRIYATA DAGENA APU HELA KARUME BALLO tika apiwa kewa ataraman kala yana ena man netikala, prawesamen megamana yanna ona, GERI HAMBAYANWA nemei MAGE RATA, MAGE JATIYA MAGE BUDUDAHAMATA virudda wena onama ekekwa vinashakaranna api ekatuwenna ona

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17,594 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.